Odtwarzacze przenośne – czym kierować się przy ich wyborze?

29-03-2018

Jeszcze kilkanaście lat temu szczyt marzeń każdego miłośnika muzyki stanowił walkman. Wraz z biegiem czasu i wypieraniem kaset przez płyty CD zmienił się w okrągły odtwarzacz, nie do końca poręczny. Moda na tego typu urządzenia minęła bezpowrotnie. Dzisiaj producenci oferują nowoczesne odtwarzacze przenośne plików MP3, FLAC czy nawet MQA, które poza kompaktowymi rozmiarami, zapewniają brzmienie wysokiej klasy oraz duże możliwości rozbudowy. Czym kierować się przy wyborze odtwarzacza i na jakie parametry warto zwrócić szczególną uwagę?

 

Po pierwsze: pamięć

Jednym z podstawowych parametrów, na który należy zwrócić uwagę, wybierając mobilny odtwarzacz multimedialny, jest pamięć. To właśnie od niej zależy, ile utworów, filmów oraz zdjęć będziesz mógł zmieścić w swoim urządzeniu. W odtwarzaczach najczęściej stosowana jest pamięć wbudowana w urządzenie, która może mieć nawet do 160 GB pamięci (co przekłada się na ok. 5000 utworów w formacie MP3).

Warto zwrócić też uwagę, czy przeglądane przez nas odtwarzacze przenośne posiadają gniazda kart pamięci – dzięki temu będziemy mogli swobodnie rozbudowywać pojemność urządzenia. Jeśli zobaczymy w opisie technicznym oznaczenie „SD”, „SDHC” lub „micro SD” możemy mieć pewność, że wybrany odtwarzacz został wyposażony w funkcję czytania standardowych, małych kart.

 

Po drugie: odtwarzane formaty oraz regulacja dźwięku

O jakości urządzenia świadczy przede wszystkim jakość odtwarzanego dźwięku. Dostępne na rynku multimedialne odtwarzacze przenośne, Pioneer, HiFiMan czy Fiio, poza standardowymi plikami MP3 mogą też obsługiwać takie formaty jak:

  • WMA,
  • WAV, AIFF, RIFF, PCM,
  • OGG, AAC, ATRAC,
  • FLAC, ALAC.

Warto też sprawdzić, w jakie możliwości regulacji dźwięku zostało wyposażone urządzenie. Niektóre modele mają procesor dźwięku, który umożliwia nam korekcję dźwięku, a nawet gotowe ustawienia (pop, jazz, rock itp.). Wygodnym rozwiązaniem są także wysokowydajne DAC-i, które umożliwiają skuteczne eliminowanie szumów oraz zapewniają wyższy współczynnik sygnału do szumu (SNR). Wszystko to zapewnia dostarczenie muzyki w najczystszej formie.

 

FIIO X5 III - regulacja głośności

 

Po trzecie: parametry wyświetlacza

Jeszcze do niedawna standardem był ekran czarno-biały lub dwukolorowy. Teraz nawet najtańsze odtwarzacze przenośne dostępne na rynku posiadają kolorowy wyświetlacz. Przed zakupem, warto upewnić się, nie tylko jakie formaty obsługuje urządzenie, ale także, czy ma ekran dotykowy, ma możliwość regulacji wyświetlacza, pokazuje szczegółowe informacje dotyczące stanu baterii, umożliwia wyświetlanie tekstów piosenek itp.

 

Pioneer XDP-300 - jakość wyświetlacza

 

Po czwarte: dodatkowe funkcje

Podczas wyboru odtwarzacza warto też zwrócić uwagę, w jakie dodatkowe funkcje zostało wyposażone urządzenie. Coraz częściej pojawia się obsługa sieci i serwisów streamingowych takich jak Tidal, Spotify, Deezer, które w dzisiejszych czasach stanowią wygodną alternatywę dla źródła muzyki. Ciekawym dodatkiem będzie również możliwość obsługi formatów video.

 

Podsumowanie

Najpopularniejsi producenci oferujący odtwarzacze przenośne to Pioneer, HiFiMan oraz Fiio. Ceny urządzeń, w zależności od pojemności pamięci, parametrów wyświetlacza czy dodatkowych funkcji, wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Jeśli zależy nam wyłącznie na odtwarzaniu muzyki, wówczas nie musimy wybierać drogich odtwarzaczy. Natomiast jeśli jesteśmy audiofilami i nawet w trakcie podróżowania chcemy cieszyć się wysoką jakością dźwięku, bez drogiego modelu się nie obejdzie.